Pompa hydrauliczna to urządzenie mechaniczne, które przekształca energię mechaniczną w energię płynu. Wytwarza ona przepływ o mocy wystarczającej do pokonania ciśnienia wywołanego przez obciążenie. W punkcie układu zwanym wlotem pompy, urządzenie wlotowe ogranicza przepływ do pompy, tworząc ciśnienie na jej wlocie. Powoduje to przepływ cieczy przez wylot pompy do pozostałej części układu hydraulicznego.
Urządzeń takich jak pompy hydrauliczne używa się w wielu rodzajach ciężkich maszyn oraz specjalistycznych sprzętów. Są obecne w przemyśle budowlanym, rolniczym, ale znajdziemy je także w różnych fabrykach. Pompy hydrauliczne możemy też podzielić na kategorie ze względu na rodzaj i typ budowy. Są pompy hydrauliczne śrubowe, łopatkowe, zębate itd.
Pompa hydrauliczna – garść informacji o ciśnieniu cieczy
Ciecz wpływająca do pompy znajduje się pod ciśnieniem atmosferycznym, które jest wyższe niż ciśnienie cieczy wypływającej z pompy. Ta różnica ciśnień nazywana jest “wysokością podnoszenia”. Wysokość podnoszenia zależy zarówno od wysokości źródła, jak i jego pionowej odległości od powierzchni, i jest mierzona w stopach lub metrach wysokości cieczy.
Całkowitą wysokość podnoszenia można również wyrazić jako całkowitą wysokość dynamiczną (TDH), która uwzględnia straty wynikające z tarcia spowodowanego zakrętami i innymi przeszkodami w rurach. Wynika to z uwzględnienia lepkości cieczy (spowodowanej temperaturą) i gęstości, a także tarcia w rurach i niewielkich strat spowodowanych przez zawory i armaturę.

Awaria pompy hydraulicznej – z czym może się wiązać usterka podzespołów hydraulicznych?
Awaria pompy hydraulicznej może być trudna do zdiagnozowania. W rzeczywistości istnieje wiele powodów, dla których pompa hydrauliczna może ulec awarii, a także wiele różnych rodzajów awarii.
Awaria pompy jest jedną z najczęstszych przyczyn przestojów układu hydraulicznego i może być jedną z najbardziej frustrujących dla technika utrzymania ruchu. Co najważniejsze, może ona znacznie podnieść koszt każdej godziny pracy urządzenia. Pompy hydrauliczne są stosunkowo prostymi urządzeniami pod względem konstrukcyjnym, ale często poddawane są bardzo trudnym warunkom pracy. Nie zużywają się one tak, jak olej silnikowy lub przekładniowy, który w końcu staje się zbyt zanieczyszczony lub zubożony chemicznie, aby działać zgodnie ze specyfikacją. Zamiast tego ulegają awarii w sposób nagły i katastrofalny, bez ostrzeżenia, co zawsze oznacza kłopoty. Dobra wiadomość jest taka, że zrozumienie najczęstszych przyczyn awarii pomp może pomóc w zapobieganiu większości takich problemów poprzez wdrożenie prostych procedur konserwacji lub nawet wprowadzenie kilku prostych zmian w systemie.

Przywracanie pompy do stanu używalności, czyli naprawa i regeneracja podzespołów
Regeneracja pompy hydraulicznej to proces polegający na naprawieniu pompy hydraulicznej zamiast jej wymiany. Pompy hydrauliczne są podstawą działania ciężkich maszyn, takich jak sprzęt budowlany czy rolniczy, a ich wymiana jest często kosztowna. Naprawa pompy pozwala zaoszczędzić pieniądze, dlatego też wielu producentów oferuje usługi naprawy pomp. Jednak fakt, że pompę można naprawić, nie musi oznaczać, że należy ją naprawić. Decyzja o naprawie lub wymianie pompy hydraulicznej zależy od kilku czynników:
- Wiek. Wiek pompy hydraulicznej pomoże określić, jak długo będzie ona działać, jeżeli zdecydujemy się na jej naprawę. Jeżeli pompa hydrauliczna jest stosunkowo młoda i pozostało jej tylko kilka lat eksploatacji, to rozsądnym rozwiązaniem może być jej naprawa, a nie wymiana.
- Stan techniczny. Jak dobrze pompa hydrauliczna była konserwowana na przestrzeni lat? Jeżeli pompa hydrauliczna była poddawana regularnej konserwacji, naprawa może przynieść dobre rezultaty. Jeżeli jednak zaniedbywano konserwację, może się okazać, że naprawy nie wystarczą do utrzymania prawidłowej pracy pompy hydraulicznej.
- Dostępność. Pompy hydrauliczne są produkowane przez producentów oryginalnego wyposażenia (OEM) i producentów części zamiennych (aftermarket). Jeśli występuje problem ze zdobyciem zamiennika OEM dla konkretnej pompy hydraulicznej, możemy rozważyć naprawę tego, co mamy, zamiast kupować.
W sprawie regeneracji pomp, warto zaufać profesjonalnemu serwisowi. Jak go znaleźć? Wystarczy wpisać odpowiednie hasło w przeglądarce internetowej (np. “pompa hydrauliczna serwis”), a na pewno pojawią się strony warsztatów zajmujących się naprawą hydrauliki siłowej. Kontakt – telefoniczny lub e-mail – ze specjalistą z branży na pewno rozwieje nasze wątpliwości i pozwoli uzyskać konkretne informacje o całym procesie.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/