Procesy automatyzacji życia codziennego widzimy od lat. Coraz częściej w sklepach znajdują się kasy samoobsługowe, a w samochodach opcje autopilota. W użytku komercyjnym znajduje się wiele rozwiązań ułatwienia „obsługi” naszego domu. Warto spojrzeć w ich kierunku przychylnym wzrokiem, by nasz dom stał się smart!
Smart home — czym właściwie jest?
Hasła reklamowe co rusz rzucają w nas różnymi wariacjami określeń inteligentnego domu. Automatyzacja funkcjonowania domu nie musi wiązać się z kupnem gotowego, zwykle kosztownego rozwiązania. Możliwy jest wybór funkcji, dopasowanych do potrzeb oraz możliwości użytkownika. Oczywiście zawarcie w nazwie wyrazu „dom” nie sprawia, że takich rozwiązań nie można umieścić w mieszkaniu. Owszem, można! Najczęściej wybierane elementy do stworzenia smart home, to:
- system monitoringu,
- system alarmowy,
- gniazdka Smart Plug,
- inteligentne oświetlenie,
- system czujek,
- inteligentne ogrzewanie.
Oczywiście konfiguracja akcesoriów jest dowolna, w praktyce ograniczana jedynie przez wysokość budżetu. Wszystkie elementy kontrolowane są za pomocą smartfona lub innego urządzenia (laptop, tablet). Niektóre produkty łączą się z naszym urządzeniem za pomocą Bluetooth, inne przez WiFi. Wybór metody połączenia jest ważny ze względu na sposób, w jaki chcemy kontrolować nasz system. Jeśli zależy nam, aby robić to, będąc poza domem, warto wybrać urządzenia z łącznością WiFi.
Jak bardzo smart może być nasz dom?
Powyższe elementy to układanka, w którą możemy wyposażyć nasz dom. Samo sterowanie częściami smart home przez smartfona jest jej małą częścią. Ten system naczyń połączonych można dostosować w taki sposób, by po naszym wejściu do domu temperatura została dostosowana do naszych wymagań, kolor i natężenie światła w danym pokoju zostały ustawione zgodnie z naszymi preferencjami czy system monitoringu został wyłączony. Łączenie i dostosowywanie poszczególnych elementów ogranicza właściwie tylko potrzeba użytkownika. Cała idea inteligentnego domu polega na tym, aby poszczególne urządzenia komunikowały się ze sobą, minimalizując udział domowników. Zwykle odbywa się to poprzez zaprogramowanie całego systemu do realizowania odpowiednich scenariuszy, a te wyzwalane są poprzez sygnały z różnych czujek, np. wejście człowieka do pomieszczenia zostanie wykryte przez czujkę ruchu, przez co włączy szereg urządzeń.
Instalacja hybrydowa w Smart Home
Warto połączyć smart home z instalacją fotowoltaiczną. Jest to rozwiązanie bardzo ekologiczne i w perspektywie czasu daje nam realnie odczuwalne korzyści finansowe. Przy wyborze instalacji z magazynem energii oraz inwerterem hybrydowym, czyli zestawu hybrydowego, jesteśmy w stanie magazynować nadwyżki energii solarnej. W sytuacji zaniku zasilania z sieci dystrybucyjnej, energia zostanie dostarczona z nowoczesnych baterii litowych, będących częścią systemu falownika hybrydowego, co zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców budynku. Ponadto w inteligentnym domu urządzenia komunikują się ze sobą, dlatego jeśli instalacja fotowoltaiczna wygeneruje nadwyżki energii, zostanie włączona pompa ciepła lub grzałka, samochód elektryczny zacznie się ładować.
Centralka, czyli… Domowy Centralny Port Komunikacyjny
Centralka najczęściej podłączona jest do sieci w naszym domu. To do niej dostarczane są informacje od urządzeń podłączonych do sieci smart home oraz od niej wychodzą komunikaty przekazywane przez nas. Najważniejszą cechą podczas wyboru centralki jest jej zasięg oraz komunikacja z innymi urządzeniami.
Inteligentne ogrzewanie
Dzięki rozwiązaniom smart home możemy kontrolować temperaturę w domu bądź mieszkaniu za pomocą smartfona. Wystarczy zainstalować w domu termostat. Termostaty w sklepie Soltec mają funkcję podłączenia do WiFi. Możemy wtedy ustawić optymalną dla nas temperaturę przed powrotem do domu bądź kontrolować ją będąc przykładowo na wakacjach daleko od domu.
System czujek
Czujki pozwalają na szybkie powiadamianie domowników o zadymieniu, podwyższonym stężeniu tlenku węgla czy zalaniu piwnicy. W wielu sytuacjach pozwalają na uratowanie życia.
Inteligentne oświetlenie
Podłączenie specjalnych żarówek do sieci smart home pozwala na zmienianie koloru oświetlenia oraz jego natężenia w zależności od potrzeb domowników. Sterowanie inteligentnymi żarówkami odbywa się najczęściej za pomocą smartfona.
Gniazdka Smart Plug
Inteligentne gniazdka podłączone do centralki pozwalają na zdalne wyłączanie dopływu prądu do urządzeń, ustalanie harmonogramu ładowania, a nawet monitorować zużycie energii. Przydają się w sytuacjach, gdy przykładowo zostawimy żelazko podłączone do prądu i wyjdziemy z domu. Z pomocą kilku kliknięć możemy je wyłączyć, nawet będąc daleko od domu.
System alarmowy
Rozwiązania smart home pozwalają podłączyć system alarmowy i kontrolować jego funkcje. Możemy przykładowo włączać bądź wyłączać czujniki drzwi czy okien.
System monitoringu
Podłączenie systemu monitoringu do centralki pozwala na dostęp do kamer przykładowo z poziomu smartfona. Liczba opcji monitoringu dostępnych w smart home wynika jedynie z funkcjonalności kamer, które zamontujemy w domu.