Stwórz pokój dzienny dopasowany do Ciebie!

wystrój-pokoju

Każde pomieszczenie w naszym domu lub mieszkaniu pełni swoją rolę, którą można by uznać za kluczową. Jeśli jednak chodzi o wystrój wnętrz, zdecydowanie najważniejszy wydaje się być salon. W końcu to gównie właśnie tutaj spędzamy dużą część czasu wolnego oraz przyjmujemy gości. O jakie elementy więc warto zadbać w pierwszej kolejności?

Meble wypoczynkowe podstawą każdego salonu

Podobnie jak łóżko stanowi centralny element sypialni, tak żaden salon nie może w pełni spełniać swojej roli, jeśli nie zadbamy o meble tapicerowane. Co kryje się pod tym pojęciem? Tak naprawdę całkiem sporo, zaliczamy tu bowiem takie elementy jak kanapy, sofy, narożniki, fotele czy też pufy. Inaczej mówiąc, jest to wszystko to, co określilibyśmy mianem mebli wypoczynkowych. W większości przypadków, meble tapicerowane składają się z drewnianej ramy, miękkiego wypełnienia oraz obicia. Często posiadają dodatkowe funkcjonalności, takie jak funkcję spania, pojemnik na pościel bądź regulowane zagłówki i podłokietniki. Dostępne są w najróżniejszych stylach i kolorach. Jak zatem dokonać tu najwłaściwszego wyboru?

Najważniejszą cechę będzie tu niewątpliwie komfort użytkowania. To z kolei w dużej mierze sprowadza się do konkretnego modelu, dobrze jest więc nasze poszukiwania zawęzić najpierw do jednego typu mebli. Propozycją szczególnie wartą rozważenia w tym miejscu są narozniki.

Narożniki i ich zalety

Największą zaletą narożników jest ich wielofunkcyjność. Są to meble, które mogą pełnić rolę kanapy, łóżka oraz praktycznego schowka. Taka wielozadaniowość świetnie sprawdzi się zarówno w domach o większym metrażu, jak i w mniejszych mieszkaniach. W pierwszym przypadku będzie doskonałym rozwiązaniem w sytuacjach, gdy chcemy przenocować gości. W drugim natomiast, narożnik z powodzeniem może stać się wygodnym głównym łóżkiem gospodarzy, pozwalając tym samym zaoszczędzić sporo miejsca. Trzeba zaznaczyć tu także, że ze względu na większe rozmiaru możemy tu liczyć na większą swobodę, a zarazem i lepszy wypoczynek niż w przypadku np. tradycyjna rozkłada sofa.

Narożniki w gruncie rzeczy nie są dużo większe niż zwykłe kanapy, a ogromna różnorodność dostępnych designów pozwoli bez problemów znaleźć idealne dopasowanie dla niemal każdego metrażu. W przypadku salonów otwartych na kuchnię, mebel ten może dodatkowo wyznaczać umowną granicę pomiędzy dwoma częściami pomieszczenia – kuchenną oraz wypoczynkową.

Wybierz swój styl!

Dzięki swojej budowie, meble tapicerowane oferują nam niemal nieskończone możliwości aranżacji. Oczywiście, największy wpływ na to będzie miało tu samo obicie. Co ważne, możliwości personalizacji i indywidualnego doboru nie ograniczają się wyłącznie do kolorystyki. Do wyboru mamy bowiem również bogactwo materiałów. Dzięki kombinacji tych dwóch cech, możemy stworzyć atrakcyjny pokój dzienny w dowolnej stylizacji i odpowiadający różnym potrzebom.

Jednym z najbardziej popularnych obić jest szenil, przypominający cienki sztruks lub welur. Jego dużą zaletą jest to, że się nie mechaci. Jeśli interesuje nas prawdziwy welur, możemy liczyć na bardziej luksusowy efekt wizualny, ale i cena będzie tu wyższa. Znakomitą propozycją dla alergików z kolei jest mikrofaza, która jest łatwym do utrzymania w czystości materiałem syntetycznym. O porządek nie musimy martwić się też w przypadku skóry naturalnej, choć trzeba tu pamiętać, że wymaga ona specjalnej pielęgnacji, a ponadto jest bardzo droga. Warto jednak wziąć pod uwagę jej tańszy i bardziej ekologiczny zamiennik – ekoskórę.

Co więcej, charakteru meblom tapicerowanym bez wątpienia dodają wybrane elementy dodatkowe, takie jak np. nóżki. Zazwyczaj są one wykonane z drewna lub metalu. Choć są to niepozorne detale, mogą one w znacznym stopniu wpłynąć na spójność wnętrza, więc nie powinniśmy ich lekceważyć.
Idealny pokój dzienny powinien łączyć w sobie atrakcyjny, harmonijny wygląd oraz wygodę. Oba te czynniki wpłyną znacząco na jakość naszego wypoczynku, tak fizycznego, jak i psychicznego. Inwestycja czasu i pieniędzy w wystrój tego pomieszczenia będzie zatem zdecydowanie opłacalna.

Related posts

Leave a Comment