Kantówki z drewna litego czy klejonego?

kantówki

Drewno od zawsze było niezwykle cennym surowcem. Ma szerokie zastosowanie w branży budowlanej, meblarskiej czy grzewczej. Jest podstawą do produkcji wielu przedmiotów użytku codziennego. Do niedawna, aby uzyskać takie wyroby, korzystano z litego drewna. Wraz z rozwojem przemysłu narodził się nowy sposób jego obróbki. Na rynku pojawiło się drewno klejone, które powstaje z połączenia cienkich desek.

Zalety drewna klejonego

Drewno klejone jest znacznie bardziej trwałe niż lite. Dzieje się tak za sprawą kilku czynników. Podczas obróbki usuwa się wszelkie wady takie jak sęki i otwory. Dzięki używanym do łączenia elementów substancjom, drewno klejone nie wymaga dodatkowego impregnowania. Odpowiednio połączone nie jest podatne na odkształcenia i rozwarstwienia, przez co nie powstają mostki cieplne. Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu struktury kantówek, materiał ten jest znacznie bardziej odporny na ogień. Drewno klejone doskonale nadaje się więc do tworzenia dużych i małych konstrukcji. 

Właściwości drewna litego

Dla klientów ceniących sobie estetykę i ekologię lepszym wyborem będzie drewno lite. Ze względu na brak dodatkowych substancji klejących, taki rodzaj tworzywa jest zupełnie bezpieczny dla środowiska. Bez problemu ulegnie on w przyszłości biodegradacji. Odpowiednio wysuszone drewno lite, zostanie pozbawione pleśni, szkodników i grzybów. Mniejszy nakład pracy i środków chemicznych sprawia, że jest ono tańsze od drewna klejonego. Należy jednak pamiętać, że lity surowiec ma tendencję do pękania i kurczenia się wraz z biegiem lat.

Jaką kantówkę wybrać?

Jeśli zależy nam na trwałości, warto zainwestować w kantówki z drewna klejonego. Będziemy mieć wówczas pewność, że będą one odpowiednio zabezpieczone przed ciężarem, warunkami atmosferycznymi czy po prostu upływem czasu. Dobrej klasy kantówki drzwiowe oraz okienne znajdziesz na stronie https://envun.pl. Certyfikowane materiały używane do ich pozyskania gwarantują najwyższą jakość produktów, przez co dalsza obróbka kantówek nie będzie sprawiała problemów.

Related posts

Leave a Comment