Efektowny ogród – czego nie może w nim zabraknąć?

oczko wodne

Ogród to nie tylko miejsce dla równo przystrzyżonej trawy, pełnych owoców krzewów i bujnie kwitnących kwiatów. Nie powinno w nim zabraknąć architektury ogrodowej, która jest odpowiedzialna za klimat miejsca. Zobacz, jak sprawić, by ogród stał się wyjątkowym miejscem, którego nie będziesz chciał opuszczać.

Urządzamy ogród

Niewiele jest przyjemniejszych rzeczy, niż możliwość spędzenia wolnego czasu wśród natury. Aby było to możliwe, warto odpowiednio zaplanować przestrzeń. W zależności od tego, jakie mamy oczekiwania względem ogrodu, powinniśmy zastanowić się nad poszczególnymi strefami. Świetnym pomysłem jest oddzielenie części rekreacyjnej, od wypoczynkowej. W pierwszej z nich znajdzie się miejsce dla placu zabaw, czy mini boiska przeznaczonego dla dzieci. To ważne, aby przestrzeń ta znajdowała się z dala od ulicy i innych niebezpieczeństw, a przy okazji była oddalona od rabat z kwiatami, warzyw, czy drzewek owocowych.

Z kolei sprzymierzeńcem odpoczynku będzie altana, którą można własnoręcznie zbudować z drewna lub też skorzystać z gotowych elementów. Dobrym pomysłem będzie postawienie przy niej grilla, który przyczyni się do regularnych, rodzinnych spotkań latem. Uzupełnieniem sielskiego obrazu będą oczka wodne, które są najwspanialszą ozdobą krajobrazu. Warto ulokować je w delikatnie zacienionym miejscu, szczególnie gdy planujemy wzbogacić je o wodne rośliny, ryby, czy żółwie. Oczka wodne najlepiej jest więc umiejscowić w okolicy ogrodzenia lub przy ścianie budynku, dzięki czemu zapewnimy organizmom odpowiednie warunki, a przy okazji zmniejszymy szansę zabrudzenia wody przez opadające z drzew liście.

Inne atrakcje, które warto mieć w ogrodzie

Aby nasz ogród stał się przestrzenią, w której naprawdę chce się spędzać czas, warto zadbać o odpowiednie gadżety. Świetnym pomysłem jest zaopatrzenie się w hamak, który można rozwiesić między drzewami lub jeśli nie jest to możliwe – skorzystać ze specjalnego stelażu. Alternatywą są plecione kosze, które nie tylko zapewniają przyjemne doznania, ale także świetnie komponują się z otoczeniem lub drewniane huśtawki, na których można przepaść z ulubioną książką i zimnym napojem w dłoni.

W ogrodach nie może zabraknąć sezonowych atrakcji – nie sposób wyobrazić sobie upalnego lata bez możliwości ochłody w basenie stelażowym. Wieczory spędzane z przyjaciółmi przy wodzie to czysta przyjemność, dlatego efektownie oświetlone baseny i oczka wodne powinny zostać otoczone regulowanymi leżakami, dzięki czemu poczujemy się nie jak w ogrodzie, a jak na orientalnych wczasach.

Related posts

Leave a Comment