Wymiana tapicerki krzesła – krok po kroku

tapicerowanie krzesła

Coraz więcej osób docenia możliwości jakie niesie ze sobą renowacja mebli. To sprawia, że powstają liczne strony zrzeszające osoby, które chcą się pozbyć „staroci”, z tymi, które chcą je przygarnąć i nadać im nowe życie. Miłośnicy renowacji chętnie zbierają relikty przeszłości, takie jak chociażby krzesła i fotele rodem z czasów PRLu.

Niestety na większości starych mebli widać wyraźne odciśnięcie zębem czasu. Wówczas z pomocą przychodzą serwisy, których specjalnością jest tapicerowanie mebli. Jeśli jednak wolisz samodzielnie zabawić się w odrestaurowanie mebli. Jak się do tego zabrać? O tym przeczytasz poniżej.

Tapicerowanie krzesła – o czym trzeba pamiętać?

Chcąc odrestaurować krzesło musisz w pierwszej kolejności dobrze się do tego przygotować. Aby możliwa była wymiana tapicerki będziesz potrzebował następujących elementów:

·        śrubokrętu dopasowanego do śrub w krześle,
·        nożyczek, najlepiej krawieckich,
·        wybranego, mocnego materiału,
·        wypełnienia, w razie potrzeby,
·        tackera lub młotka i gwoździków tapicerskich.

Mając przygotowane wszystkie potrzebne elementy możesz przystąpić do wymiany tapicerki.

Tapicerowanie krzesła krok po kroku

W pierwszym kroku powinieneś rozkręcić krzesło, tak by możliwe było dostanie się do elementów, w których będziemy wymieniać tapicerkę. Tutaj warto również postarać się o odpowiednie odnowienie elementów drewnianych. Zetrzyj papierem ściernym stary lakier, a następnie nadaj nowy, świeży kolor nogom i innym elementom z drewna.

Następnie usuń starą tapicerkę. Możesz tego dokonać poprzez podważenie zszywek. Jeżeli nie chcą puścić możesz po prostu rozciąć materiał, zapamiętując, gdzie znajdują się gwoździki. W kolejnym etapie wymierz dokładnie potrzebny materiał. Jeżeli będziesz dodawał więcej gąbki pamiętaj, że powinieneś pobierać miary wraz z nią. Zadbaj przy tym o zapewnienie odpowiednio dużego zapasu. Nadmiar materiału bez trudu podwiniesz, dlatego nie musisz się obawiać o nieestetyczny wygląd.

Następnie nakładasz gąbkę na materiał. Końce materiału zawijasz od spodu siedziska, a następnie wykorzystując tacker mocujesz całość ze sobą. Dopiero po dokładnym przymocowaniu boków możesz przejść do opracowania rogów krzesła. Pozwoli ci to uniknąć przesunięcia materiału lub gąbki. Gdy już masz wymienioną całą tapicerkę możesz przejść do ostatniego etapu, jakim jest powtórne skręcenie krzesła.

Jak widzisz, wymiana tapicerki nie jest trudna, ani nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Dlatego warto spróbować swoich możliwości, by móc cieszyć się pięknymi, odnowionymi krzesłami, które z pewnością posłużą jeszcze przez wiele lat.

Related posts

Leave a Comment