Pompa ciepła – czy to się opłaca?

pompy ciepła

W zawrotnym tempie rośnie zapotrzebowanie na energię i obecne technologie dają naprawdę ogromne możliwości. Fotowoltaika, jak i pompy ciepła to jedne z najbardziej oszczędnych i efektywnych sposobów na pozyskanie prądu, ciepłej wody i ogrzanie domu. Co ważne – są w pełni ekologicznymi metodami, dzięki czemu nie wpływają negatywnie na środowisko. Korzyści stosowania jest wiele i jest to z pewnością opłacalny wariant dla domu. Co trzeba wiedzieć przed zakupem?

Najlepsza pompa ciepła – na co patrzeć?

Decyzja, co do wyboru odpowiedniej pompy ciepła zależy od nas samych i tego, jakie mamy oczekiwania. Dlatego przed zakupem tej konkretnej warto zapoznać się przynajmniej z kilkoma ofertami producentów, by wybrać najlepszy z możliwych wariantów. Pompy ciepła możemy podzielić na dwa rodzaje: gruntowe oraz powietrzne.

Pierwsze z wymienionych sprawdzają się przede wszystkim przy ogrzewaniu centralnym oraz przy ogrzewaniu wody użytkowej. Jednak ich montaż jest dość kłopotliwy, ponieważ wymaga użycia ciężkiego sprzętu, przez co podwórko może ulec rozkopaniu. Dodatkowo mają zdecydowanie wyższy koszt urządzenia i montażu. Natomiast pompy powietrze świetnie nadadzą się do ogrzewania podłogowego. Ich wadą jest jednak wydajność, która spada wraz z temperaturą.

Pompa ciepła w domu – czy warto?

Na szczęście z roku na rok przybywa osób, które chętnie sięgają po nowoczesne, bezpieczne i ekologiczne metody ogrzewania domu. Dlatego nie trudno się dziwić, że pompy ciepła są tak chętnie stosowane w budownictwie jednorodzinnym. Nie dość, że możemy zaoszczędzić na energii, zmniejszyć koszty ogrzewania, to jeszcze możemy cieszyć się doskonałą temperaturą pomieszczeń oraz jakością powietrza.

To technologia, która budzi ogromne zainteresowanie właścicieli domów. Wynika to przede wszystkim z potrzeby ograniczenia zużycia nieodnawialnych paliw oraz z poszukiwania oszczędności na ogrzewaniu całego budynku.

Zakup odpowiedniej pompy to inwestycja na długie lata. Właśnie dlatego decyzję trzeba dokładnie przemyśleć, a także skonsultować z fachowcem. Tylko specjalista jest w stanie doradzić, po jaki model urządzenia sięgnąć i jak go zamontować najmniejszym kosztem. Dobrze dograny rodzaj pompy ciepła z pewnością podniesie standard energetyczny budynku oraz stworzy sprawny układ grzewczy.

Related posts

Leave a Comment