Szklarz – zawód, którego nie da się zastąpić

zakład szklarski

Coraz więcej branż przemysłowych i usługowych znika z rynku lub jest zastępowanych albo wchłanianych przez inne. Powodem jest z jednej strony spadające zapotrzebowanie na niektóre usługi, z drugiej rozwijająca się technologia, która pozwala zastąpić pracownika przez robota, maszynę czy inne elektroniczne urządzenie. Są jednak zawody, których zastąpienie nie jest możliwe, a koronnym przykładem jest szklarz i usługi świadczone przez jego zakład szklarski.

Popularność szkła

O tym, że szklarze mogą się czuć niezagrożeni, świadczy przede wszystkim ogromna popularność szkła, które stosowane jest w wielu dziedzinach i branżach. Okna, drzwi, witryny, lustra, żyrandole, meble to tylko bardzo nieliczny promil rzeczy, do których wykonania wykorzystuje się szkło i szklane elementy. Powszechność zastosowania szkła, jego uniwersalizm i swoboda, z jaką można go dopasować do różnych produktów sprawiają, że zapotrzebowanie na usługi doświadczonego szklarza nie spadnie jeszcze przez długi czas. Oczywiście część z tych usług została przeniesiona do dużych fabryk i zautomatyzowana, ale nawet w kontekście tego nie ma ryzyka, że mały, lokalny zakład szklarski szybko zniknie z mapy przedsiębiorstw.

Profesjonalne usługi zakładu szklarskiego

Wśród najczęstszych usług świadczonych przez szklarzy znajdują się oczywiście naprawy szyb (wymiany) i luster. Szklarz może współpracować również z zakładami stolarskimi i firmami meblowymi dostarczając gotowe elementy przeszklonych drzwiczek czy szyb do mebli. Jednak na tym jego rola się nie kończy. W zakładzie szklarskim można też zamówić:

– wykonanie szklanych drzwi, schodów balustrad
– stworzenie witryn sklepowych
– wykonanie szklanych dachów tarasowych i balkonowych
– pełną zabudowę wewnętrzną w postaci szklanych ścianek działowych
– szklane elementy wyposażenia wnętrza, głównie łazienki (lustra, drzwi prysznicowe)

Zdecydowana większość tych rzeczy wymaga dokładnego wymierzenia i wykonywana jest właśnie na wymiar. Nie da się ich zamówić w budowlanych sklepach wielobranżowych, ale muszą być wytworzone pod indywidualne zamówienie, dlatego zakłady szklarskie wciąż cieszą się dużą popularnością.

Współpraca z architektem

Ponieważ szkło jest też jednym z głównych materiałów aranżacyjnych, bardzo często szklarze współpracują z architektami wnętrz i dekoratorami. Ich zadaniem jest odpowiednie wymierzenie, zaprojektowanie i wykonanie szklanych elementów (zwykle szyb) dopasowanych do ogólnego planu aranżacyjnego. Taka współpraca ma swoje plusy: efekt końcowy jest dzięki temu o wiele lepszy, a estetyka wykonania i wizualny odbiór całości nie pozostawiają niczego do życzenia.

Related posts

Leave a Comment