Wanna wolnostojąca – 5 przydatnych wskazówek przed jej zakupem

wanna wolnostojąca

Wanny nadal cieszą się popularnością i można je znaleźć w wielu łazienkach, mimo zalet, jakie ma kabina prysznicowa. Ludzie wciąż doceniają możliwość relaksu i leniwego popołudnia spędzonego w gorącej wodzie i białej pianie, nierzadko z książką. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza w sytuacji, gdy wracamy z pracy i potrzebujemy odpoczynku w samotności. Wanna wolnostojąca stanowi centralny punkt łazienki – to wystrój pomieszczenia powinniśmy dopasować do jej stylu. Na jakie rzeczy warto zwrócić uwagę podczas planowania zakupu wanny wolnostojącej?

  1. Do jakiej łazienki pasuje wanna wolnostojąca?
  2. Jak dopasować wymiary wanny wolnostojącej do łazienki?
  3. Wanna wolnostojąca – na jaki materiał się zdecydować?
  4. Jak dopasować design wanny wolnostojącej do wystroju łazienki?
  5. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę, planując zakup wanny wolnostojącej?

Do jakiej łazienki pasuje wanna wolnostojąca?

Choć w pewnym momencie wydawało się, iż tradycyjne wanny znikną z naszych łazienek, zastąpione przez kabiny prysznicowe, ludzie szybko zatęsknili za ich zaletami. Wanna wolnostojąca to niezbędny element łazienek utrzymanych w stylu klasycznym czy retro. Również w pomieszczeniach wykonanych w stylu nowoczesnym znajdzie się dla nich miejsce. Małe łazienki, w których liczy się każdy centymetr powierzchni, bez trudu pomieszczą wanny wolnostojące w kształcie prostokątnym. Posiadacze większych pomieszczeń mogą poeksperymentować z wannami w kształcie owalnym, czy nawet okrągłym – dzięki temu można mieć namiastkę luksusowego SPA we własnym domu. Bez problemu zmieszczą się w niej nawet dwie – trzy osoby, spędzając wspólne chwile w relaksującej atmosferze. Specjalną odmianą, przeznaczoną do małych łazienek są wanny narożne, których krawędzie w części są proste (pozwala to na montaż w rogu łazienki) a częściowo owalne. Oprócz podstawowych zalet mają one często funkcję hydromasażu, dlatego cieszą się sporą popularnością.

Jak dopasować wymiary wanny wolnostojącej do łazienki?

Zastanawiając się, jaki wymiar wanny będzie dla nas najlepszy, należy uwzględnić dwie rzeczy. Pierwsza, to oczywiście wzrost i kształt sylwetki mieszkańców domu. Należy, jeśli jest taka możliwość, dobrać wymiary wanny tak, by nawet najwyższy domownik poczuł się komfortowo podczas kąpieli. Jednak inną, kluczową kwestia jest rozmiar łazienki. Standardowa wanna prostokątna ma wymiary od półtora metra do 180 centymetrów, z reguły można ją zamontować nawet w bloku. Jeśli jednak dysponujemy niewielkim pomieszczeniem, możemy zdecydować się na wannę krótką, w której niecka ma trochę ponad metr długości, lub wannę narożną, dzięki której zyskamy nieco miejsca w łazience. Ważne jest, by nie przesadzić i nie zaopatrzyć się w model zajmujący większość powierzchni pomieszczenia – nie zawsze „więcej” znaczy „dobrze”. Wanny owalne mają wymiary około 180 x 120 centymetrów, w dodatku często stawia się je w centrum łazienki, dlatego powinniśmy mieć pewność, iż bez problemu będzie można ją zamontować i nie będzie przeszkadzał w swobodnym przemieszczaniu się.

Wanna wolnostojąca – na jaki materiał się zdecydować?

Starsze wanny, które pamiętamy z lat młodości, wykonane były z żeliwa. O dziwo, materiał ten nadal znajduje zastosowanie. Wykonane z niego produkty cechują się długim trzymaniem temperatury, dzięki czemu woda zachowuje dłużej swoje ciepło. Żeliwo jest jednak bardzo ciężkie, również cena zrobionych z niego wanien jest dość wysoka. Obecnie najpopularniejszy materiał to akryl – wykonana z niego wanna wolnostojąca jest lekka, może przyjmować dowolny kształt niecki, jest również stosunkowo tania. Spotkać można także modele wykonane ze stali, jednak materiał ten jest dość hałaśliwy, ma też słabe właściwości termiczne. Pomocne w utrzymaniu temperatury wody jest ocieplenie wanny styropianem oraz pokrycie powierzchni emalią. W designerskich łazienkach można spotkać wanny wykonane z marmuru, ceramiki czy nawet szkła. Są one jednak bardzo rzadko wykorzystywane.

Jak dopasować design wanny wolnostojącej do wystroju łazienki?

Jeśli dysponujemy dużym pomieszczeniem, możemy pozwolić sobie na zaaranżowaniu wystroju pomieszczenia w oparciu o wannę wolnostojącą. Powinna ona stanowić centralny punkt pomieszczenia, najlepiej w kształcie okrągłym czy owalnym. W mniejszych pomieszczeniach ciekawym rozwiązaniem będą wanny w stylu retro, na ozdobnych nóżkach, nierzadko w złotym lub srebrnym kolorze. Minimalistyczne, proste wanny będą świetnym uzupełnieniem łazienki wykonanej w stylu skandynawskim. Charakterystyczny, owalny kształt oraz brak nóżek są typowe dla takiej aranżacji. Wanna wolnostojąca sprawdzi się również w nowoczesnych łazienkach, a wybór modeli pozwala na dobranie oryginalnego kształtu, wpasowującego się w koncepcję pomieszczenia.

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę, planując zakup wanny wolnostojącej?

Planując zakup wanny, powinniśmy zainteresować się typem przelewu, jaki ona posiada. Przelew służy do odprowadzenia wody z wanny, jeśli nalejemy jej za dużo, jak również do jej odpływu. Musimy zwrócić uwagę, czy długość łączenia odpływu i przelewu jest odpowiednia dla wybranego przez nas modelu. Wanna powinna również posiadać odpowiednie uchwyty, pozwalające na łatwe wejście i wyjście z niej. Jest to bardzo pomocne w przypadku osób starszych, niepełnosprawnych oraz dzieci. Niektóre modele posiadają także zagłówek, który jest bardzo przydatny podczas dłuższego leżenia w gorącej wodzie. Dobrze dobrana wanna wolnostojąca umili nam czas relaksu przez długie lata.

Related posts

Leave a Comment