Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach – jak mieszkają Polacy?

mieszkanie

Lokalizacja to jeden z pierwszych i najważniejszych czynników wyboru konkretnej nieruchomości do zamieszkania. Zarówno centrum oraz sąsiednie dzielnice, jak i obrzeża miasta mają swoje zalety i wady. Znaczną różnicę odczujemy także w kosztach oraz wygodzie. Gdzie mieszkają Polacy i na jakiej podstawie podejmują swoje decyzje?

Bogactwo atrakcji czy bliskość pracy i szkoły? Miejski zgiełk czy spokój? Tereny zielone czy kameralna atmosfera przedmieścia? Przed takimi pytaniami stajemy, kiedy szukamy mieszkania. Pod uwagę bierzemy wiele czynników: cenę nieruchomości, komfort, infrastrukturę, przyszłość dzieci czy osobiste preferencje. Na rynku pierwotnym znajdziemy szereg mieszkań zarówno w centrum, jak i w okolicznych dzielnicach. Które z nich cieszą się większą popularnością? Okazuje się, że duży wpływ na podjęcie ostatecznej decyzji ma miasto. Jak sytuacja przedstawia się w poszczególnych lokalizacjach?

Lokalizacyjne wybory Polaków

W dużych miastach, które są ośrodkami akademickimi, kulturalnymi i siedzibami wielu międzynarodowych firm, większym zainteresowaniem cieszą się centralne lokalizacje. Taki trend zauważymy między innymi w Warszawie, Krakowie czy częściowo także we Wrocławiu. Ciekawym przykładem jest natomiast Gdańsk, gdzie to obrzeża częściej zyskują nowych mieszkańców. Może być to spowodowane tym, że w sezonie w centrum trudno zaznać spokoju, a ceny nieruchomości są tam bardzo wysokie.  Na ogół Polacy na obrzeża decydują się ze względów finansowych i przyszłościowych. Rodziny z dziećmi wybierają życie na rogatkach miasta, aby wychowywać potomstwo w bardziej kameralnej atmosferze, posłać do lokalnej szkoły czy spędzać więcej czasu na okolicznych terenach zielonych. Bliskością miasta bardziej cieszą się osoby młode, rozpoczynające karierę, pary i zwolennicy miejskich atrakcji. 

A może kompromis?

Kompromisem pomiędzy życiem w centrum i na obrzeżach będą nowe mieszkanie na Pradze-Południe. To dzielnica położona na prawym brzegu Wisły w niewielkiej odległości od centrum, co pozwala odciąć się od zgiełku. Jednocześnie doskonałe połączenie komunikacyjne sprawia, że w pracy, szkole lub na spotkaniu będziemy w kilkanaście minut.

Ogromna zaletą tego rejonu jest dostęp do terenów zielonych: parków, skwerów, nadwiślańskich plaż i zagajników. Dzięki temu odpoczynek po pracy, rodzinne spacery i aktywność fizyczną na świeżym powietrzu są w zasięgu ręki. Ponadto na Pradze-Południe mamy do wyboru szeroką ofertę mieszkań w nowoczesnych apartamentowcach i blokach. To dzielnica pełna klimatycznych uliczek, niezwykłej architektury, a także ośrodek kultury – znajdziemy tutaj wiele muzeów, klubów i kawiarni, wydarzeń kulturalnych i muzycznych.

Przede wszystkim Praga Południe to atmosfera dawnej Warszawy, aktywni mieszkańcy, angażujący się w lokalne sprawy oraz bogata oferta rozrywkowa. Dodajmy do tego bliskość rzeki, centrum i bogatą infrastrukturę edukacyjną, medyczną i handlowo-usługową, aby otrzymać kompleksowe miejsce do życia na wysokim poziomie.

Related posts

Leave a Comment