Rekuperacja Łódź, czyli jak oszczędnie ogrzać dom i oczyścić powietrze

rekuperacja łódź

Zdecydowana większość instalacji wentylacyjnych w budynkach opiera się na zasadzie grawitacyjnej, czyli różnicy ciśnień między powietrzem z zewnątrz i wewnątrz. Rekuperacja idzie natomiast krok dalej: nie tylko służy wymianie powietrza w obiegu, ale również może odzyskać z niego ciepło i z powrotem przekazać je do otoczenia. Brzmi skomplikowanie, ale w praktyce działa doskonale i dlatego zyskuje coraz większe uznanie na rynku wentylacyjno-grzewczym.

Energooszczędna wentylacja budynku

Mimo że rekuperacja Łódź należy do typu wentylacji mechanicznej, koszt samej instalacji i jej późniejszego działania nie jest duży, a dodatkowo zwraca się szybko w kolejnych latach. Energooszczędność systemu przejawia się przede wszystkim w niższych kosztach ogrzewania budynku. Powietrze oddawane na zewnątrz – ciepłe, nagrzane – jest w procesie rekuperacji wykorzystywane do automatycznego ogrzania powietrza pobieranego. W rezultacie temperatura w środku budynku się nie zmienia, za to samo powietrze jest już inne, wymienione i oczyszczone za pomocą specjalnych filtrów.

Ekologiczne ogrzewanie pomieszczeń

Takie rozwiązanie stoi w pełnej zgodzie z aktualnymi zaleceniami ekologicznymi. Zarządcy i właściciele budynków uzyskują cenne darmowego źródło ciepła, nie muszą więc dodatkowo dogrzewać pomieszczeń, aby uzupełnić deficyt cieplny uciekający zwykle razem z oddawanym na zewnątrz powietrzem. Istotnym argumentem za rekuperacją jest też kwestia jej uniwersalności: instalacja sprawdza się w każdym typie budynków, a jedynymi wyjątkami są wyłącznie niektóre pomieszczenia takie jak garaże czy warsztaty, których się najczęściej nie wentyluje.

Dlaczego warto?

Oprócz oczywistych argumentów ekologicznych, oszczędności finansowych i energooszczędności na ogrzewaniu, w kontekście zalet, jakie ma rekuperacja Łódź, warto wspomnieć o:

– dużej jakości filtrów oczyszczających powietrze

– stworzeniu niezależnego od warunków zewnętrznych systemu wentylacji

– likwidacji wilgoci (i zminimalizowania ryzyka powstawania grzybów)

– likwidacji nieprzyjemnych zapachów w pomieszczeniu i całym budynku

– intuicyjnym panelu sterowania całym systemem

Montaż rekuperacji

Najczęściej systemy tego typu montuje się od razu przy budowie domu. Możliwe jest jednak zainstalowanie go również w późniejszym czasie, chociaż zwykle będzie wymagało to poważnego remontu w celu rozprowadzenia kanałów wentylacyjnych i zamontowaniu centrali z wymiennikiem ciepła. Ważne jest, aby całość zaprojektowani oraz zamontowali profesjonaliści, ponieważ tylko instalacja ułożona przez doświadczonych fachowców będzie w pełni funkcjonalna, efektywna oraz bezpieczna.

Related posts

Leave a Comment