Wystrój wnętrz w stylu boho rozkwita

wystroj wnetrz w stylu boho rozkwita

Styl boho sięga korzeniami do artystycznego środowiska końca XIX wieku, popularnie zwanego bohemą. W przeszłości stanowił on wypadkową niekonwencjonalnego podejścia do życia artystów fin de siècle oraz ich niepohamowanej chęci zgłębiania życia we wszelkich jego aspektach. Liczne podróże, kontakty z przeróżnymi środowiskami, zainteresowanie obcymi kulturami – to wszystko dawało swój wyraz nie tylko w twórczości, ale także w codziennym życiu artystów. Środowisko bohemy bez skrępowania otaczało się trofeami swych poszukiwań, co owocowało niezwykłym i nieszablonowym wystrojem wnętrz, w których żyli. Czym charakteryzuje się styl boho, inspirowany podejściem do życia artystów fin de siècle?

Inspiracje stylu boho

Wnętrza boho pełnymi garściami czerpią nie tylko ze środowiska dawnej bohemy artystycznej, lecz również z kultury hippisowskiej, kiedy fascynacja tym, co odmienne, nieszablonowe i obce dla cywilizacji zachodniej osiągnęła niespotykaną wcześniej skalę. Dążenie do wolności w życiu społecznym i osobistym dawało wtedy wyraz w sztuce i popkulturze, a współczesny styl boho chętnie powraca do tego, jedynego w swoim rodzaju okresu w historii i kulturze XX wieku.

Charakter stylu boho

Boho we wnętrzach to eklektyzm w najbarwniejszym i najbardziej nieskrępowanym wydaniu. Jednoznaczne określenie tego jakie meble, dodatki, barwy wpasowują się w ten trend jest co najmniej trudne, jeśli nie niemożliwe. Istotą wystroju wnętrz boho jest bowiem swobodne łączenie elementów pozornie niespójnych, niepasujących do siebie. We wnętrzu boho spotykają się stare, kolonialne meble z tym rodem ze szwedzkich sieciówek, różnorodne faktury i barwy.

Gra barw we wnętrz boho

Właśnie dobór barw, kolorów i deseni stanowi cechę charakterystyczną stylu boho. Są one zawsze nasycone i wyraziste, dalekie od stonowanych pasteli i dziewiczych bieli. Boho to nasycone czerwienie, turkusy, purpura i złoto, w zaskakujący sposób komponujące się w oryginalną całość. Jeśli we wnętrzu tym pojawiają się jednak pastele, oscylują one wokół starej miedzi, patyny, miętowej zieleni.

Wzornictwo i dodatki boho

Wzornictwo boho jest pełne ornamentów, chętnie czerpie z kultury wschodu, odchodzi od ascetycznych i klasycystycznych linii. To hołd złożony etnicznym deseniom i folklorowi różnych kultur, Styl boho kocha również nowoczesną a barwną grafikę, artystyczne plakaty i lustra w obramowaniu pełnych przepychu, złoconych ram. Witrażowe lampy są cenione na równi z afrykańskimi abażurami z tykw, źródłami światła są również ręcznie, z dbałością o szczegóły wytwarzane świece. Trend ten to również miękkość i przytulność tkanin. Dużą role odgrywają takie dodatki jak wzorzyste, miękkie dywany i takież poduszki.

Wnętrzarskie eksperymenty

Styl boho jest kochany przede wszystkim za wolność w stylizacji wnętrz, jaką niesie ze sobą. W istocie rzeczy, wymaga przede wszystkim odwagi w przełamaniu barier we własnym umyśle. Gust współczesnego człowieka jest bowiem kształtowany przez otaczającą go rzeczywistość. Wychowany w klasycznych, może nieco nudnych pod względem wnętrzarskim domach, potrzebują motywacji do zmiany sposobu myślenia o urządzaniu wnętrz. Jednak kiedy te bariery runą, możliwości jakie daje styl boho stają przed nami otworem.

Related posts

Leave a Comment