Węże strażackie – co warto o nich wiedzieć?

Choć węże strażackie stosowane są od dawna, to nadal dla wielu z nas są dość tajemniczym elementem wyposażenia strażaków. Czym dokładnie są węże strażackie? Jakie rodzaje węży wyróżniamy? Gdzie można je nabyć? Sprawdzamy!

Wąż strażacki – czym jest?

Z pewnością każdy z nas choć raz w życiu widział strażaka w pracy. Jedni mogli doświadczyć tego typu sytuacji w realu, inni widzieli akcje strażackie na filmach. Niezależnie od tego, gdzie mieliśmy styczność z armaturą pożarniczą, z pewnością wśród jej elementów był wąż strażacki. Czy on dokładnie jest? Pod nazwą węża strażackiego skrywa się podstawowy element wyposażenia armatury pożarniczej. Zadaniem węży strażackich jest podanie środka gaśniczego w celu ugaszenia pożaru.

Rodzaje węży strażackich

Najczęściej na wyposażeniu wozu strażackiego można spotkać dwa rodzaje węży – węże ssawne oraz węże tłoczone. Zadaniem węży ssawnych jest zasysanie wody z otwartego zbiornika z wykorzystaniem motopomp. Są to stosunkowo krótkie węże, ich długość wynosi zwykle 1,6 m lub 2,4 m. aby tego typu rozwiązania dobrze sprawdzały się w pracy i nie spłaszczały się podczas pobierania środka gaśniczego, zostały dodatkowo oplecione drutem.

Z kolei wąż tłoczny ma za zadanie tłoczyć wodę od motopompy do prądownicy, czyli miejsca, skąd wydobywa się strumień gaśniczy. W przypadku tego typu węży mamy do czynienia ze zdecydowanie dłuższymi rozwiązaniami. Ich długość oscyluje w granicach 15-20 m.

Czym kierować się przy wyborze węży strażackich?

Aby wąż strażacki zapewnił powodzenie podczas akcji pożarniczej, musi być odpowiednio dobrany. Tylko co to dokładnie oznacza? Jak należy wybrać wąż do kompresora, by dobrze sprawdzał się podczas akcji strażackich? Na pewno powinniśmy stawiać tylko na wysokiej jakości węże strażackie. Pamiętajmy, że to specjalistyczne wyposażenie strażaka, a od tego, jaka będzie jego jakość, zależy, czy uda się sukcesem zakończyć akcję pożarniczą. Jednak to nie wszystko. Wysokiej jakości węże strażackie są odporne na ścieranie oraz na wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych. Na pewno naszym głównym kryterium przy wyborze nie może być cena. Profesjonalne węże strażackie zwykle są droższe, ale zapewniają najwyższą skuteczność i ułatwiają wykonywanie pracy. Tańsze rozwiązania niestety nie zawsze będą tak dobre, a w dodatku bardzo szybko mogą się zużyć, więc trzeba będzie inwestować w dodatkowy sprzęt. W rezultacie stracimy na tym, a nie zyskamy.

Gdzie można nabyć najlepsze rozwiązania?

Skoro ustaliliśmy, że sięgać powinniśmy tylko po wysokiej jakości węże strażackie, to nie pozostaje nam nic innego, jak znaleźć miejsce, w którym można je nabyć. Całe szczęście do naszych usług jest profesjonalny punkt, który może dostarczyć wszystko, czego potrzebujemy – od węży do kompresora, po węże ssawne, czy węże tłoczne. Niezależnie od tego, jakie węże będziemy ostatecznie kupować, to powinniśmy wiedzieć, że wszystkie wykonane są tylko z jakościowych materiałów, co zapewnia długie oraz bezawaryjne użytkowanie.

Related posts

Leave a Comment